Dzień 2 lutego został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Ochrony Mokradeł. Data upamiętnia podpisanie konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku. Obchodzone jest od 1997 roku.
Chociaż pogoda nie sprzyjała spacerom, bo zacinał deszcz ze śniegiem, to jednak postanowiliśmy z koleżankami i kolegami z UTW Kłaj, uczcić ten dzień spacerem z kijkami na nasze Szarowskie mokradła tj. „Wielkie błoto”.
Teren ten leży w obszarze puszczy Niepołomickiej. Dawniej wydobywano tutaj torf, który był wykorzystywany do produkcji farb, i ogrzewania domów. Obecnie obszar objęty jest ochroną „Natura 2000”.
Spacerując mogliśmy zobaczyć ciek wodny „Długa woda” przy którym widoczne były powalone drzewa (niektóre miały ponad metr średnicy), gdyż bobry budują tam swoje żeremia. Przy dobrej pogodzie możemy spotkać różne gatunki ptaków, ślady dzików i innych dzikich zwierząt, a w okresie letnim różne gatunki roślin i kwiatów, które mienią się pięknymi kolorami.
Na terenie mokradeł znajduje się Staw „Gradobić”, nad którym w okresie letnim odbywają się zawody wędkarskie. Jest to piękne i dzikie miejsce, które urzeka nas za każdym razem swoją przyrodą.
Odwiedzajmy takie miejsca, bo jest ich niewiele, a my mamy to szczęście, że w swojej okolicy mamy nie tylko Puszczę Niepołomicką ale też mokradła, dorzecze Raby i dzięki temu czyste powietrze.
Lidia Laskowska
Aleksandra Kociołek