ŚWIATOWY DZIEŃ MOKRADEŁ  POD HASŁEM  „JUŻ CZAS NA PRZYWRÓCENIE MOKRADEŁ” Z UTW  W WYSOKIEM MAZOWIECKIEM

Światowy Dzień Mokradeł to międzynarodowe wydarzenie obchodzone 2 lutego w rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej (Konwencji o obszarach wodno-błotnych ) w tym roku organizowane pod hasłem „Już czas na przywrócenie mokradeł”. 

Celem ustanowienia obchodów jest popularyzacja wiedzy na temat roli przyrodniczej mokradeł a także ich ogromnego, choć często niedocenianego, znaczenia dla codziennego życia człowieka.  Studenci UTW w Wysokiem Mazowieckiem aktywnie włączyli  się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Mokradeł, organizując z tej okazji 7 lutego 2023 r. międzypokoleniową wycieczkę edukacyjną  do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” w Kurowie.


Przed wyjazdem do Narwiańskiego Parku 27 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem z opiekunami  i 23 słuchaczy UTW powitała prezes UTW Maryla Kaczanowicz a EkoAnimatorka  Basia Materka rozdała  uczestnikom wycieczki broszurki na temat mokradeł i długopisy. W „Młynarzówce” serdecznie powitani przez pracowników zostaliśmy podzieleni na trzy grupy aby łatwiej można było skorzystać z atrakcji  jakie oferuje Ośrodek. Oglądaliśmy film „Narew od źródeł do ujścia”, który  opowiada o walorach przyrodniczych wielokorytowej rzeki Narwi.  Autorzy zabrali nas w niezapomnianą podróż, ale nie tylko sama rzeka jest jej atrakcją. Okiem kamery zaglądaliśmy  do podwodnego świata, znaleźliśmy  się w cieniu skrzydeł bielika czy też podglądaliśmy spacerujące traszki. Zdzisław Folga to autor scenariusza i współrealizator filmu, muzykę skomponował Marek Kubik, a głosem rzeki została Dorota Sokołowska.


W tej niemal magicznej wyprawie odwiedziliśmy  miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla człowieka. Obejrzeliśmy również krótki  film o genezie powstania doliny Narwi. Zapoznaliśmy  się z systemem rzeki anastomozującej  na multimedialnej makiecie. Niewątpliwą atrakcją było duże akwarium z rybami zamieszkującymi wody Narwi. Podziwialiśmy dioramę przyrodniczą ukazującą ornitofaunę Parku, życie bobrów oraz bezkręgowców zamieszkujących dolinę Narwi  i  dioramę kulturową, która porównuje użytkowanie doliny dawniej i obecnie.  Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych  warsztatach na temat owadów  przeprowadzonych  przez edukatorów ośrodka.

Potem dotarliśmy na plac gdzie  czekało na nas  ognisko. Własnoręcznie upieczone kiełbaski i gorąca herbata smakowały wszystkim uczestnikom wycieczki. Po śpiewach i tańcach wróciliśmy pełni wiedzy i wrażeń do Wysokiego Mazowieckiego. Dziękujemy za  wsparcie naszych działań   Starostwu Powiatowemu  w Wysokiem Mazowieckiem, sponsorom  Sebastianowi i Wojciechowi Brzozowskim, Barbarze Załuska i studentom UTW.  Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu Fundacji Ziemia i Ludzie – „Ekopokolenia. Mokradła = woda, życie, klimat” . Tytuł projektu niesie ze sobą najważniejszy przekaz merytoryczny, mówiąc o bezcennych usługach ekosystemowych obszarów wodno-błotnych i walcząc z błędnym przekonaniem o ich nieużyteczności.

Relacja : Bożena Bucińska

Zdjęcia : Maryla Kaczanowicz