Światowy Dzień Mokradeł w Gminie Kłaj – przez cały rok!

Dnia 23 marca 2023 r. grupa seniorów z UTW z Kłaja wybrała się  na wycieczkę  na  mokradła tj. „Wielkie  Błoto” – jest to największy obszar bagienny w Małopolsce, znajduje się w zachodniej części Puszczy Niepołomickiej w Szarowie. 

Pogoda  nam dopisała i postanowiliśmy tym razem przejść  ścieżką  przez mokradła i dojść do stawu Anny, który jest punktem  poboru wody tzn. Przeciwpożarowym Stanowiskiem  Czerpania Wody.

Idąc w stronę stawu, bacznie obserwowaliśmy otoczenie. Słychać było śpiewy ptaków i budzącą się do życia przyrodę. Zaczęła przebijać się nowa zielona trawa, a nad brzegiem stawu zakwitały bazie.  Słychać było rechotanie żab, które oznacza rozpoczęcie okresu  godowego. Jakie było nasze zdziwienie gdy pośród drzew zobaczyliśmy coś czerwonego, były to małe czerwono-bordowe grzyby. Nigdy takich nie widzieliśmy ale z pomocą przyszedł nam „wujek Google”. Była to  czarka austryjacka która jest grzybem jadalnym doskonała na surowo i do marynowania, w smaku przypominająca rzodkiewkę. Jest to grzyb którego możemy spotkać od lutego do maja. Rozglądajcie się, może tak jak nam uda się wam go znaleźć. Każda pora roku zmienia widok mokradeł, dzięki czemu spacerując tymi samymi drogami, widok wkoło ciągle się zmienia i cały czas zachwyca.

Kilka słów na temat zbiornika.

Z fachową pomocą dotyczącą funkcjonowania zbiornika przyszedł nam komendant OSP w Szarowie Mateusz Dziedzic.

               Staw Anny prawdopodobnie powstał jako sztuczny zbiornik wody do celów przeciwpożarowych. Zgodnie z wymogami zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów jest przystosowany do poboru wody do celów przeciwpożarowych przez pojazdy straży pożarnej lub motopompy pożarnicze przenośne i przewoźne. Przed zbiornikiem teren jest odpowiednio utwardzony i zachowana jest odpowiednia szerokość placu, aby można było manewrować samochodem ratowniczo-gaśnicznym. Bezpośrednio przy zbiorniku zbudowane są sztuczne studnie z nasadami ssawnymi do poboru wody. Studnie mają za zadanie wstępnie oczyścić wodę z naturalnych zanieczyszczeń występujących w zbiornikach (glony, kamienie, itp.), aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia pompy oraz utrzymać odpowiedni poziom wody celem zassania. Najczęściej stosowane sposoby poboru wody z takich nasad ssawnych to: poprzez autopompę samochodu pożarniczego lub poprzez motopompę pożarniczą przenośną.

                                                                        * * *

               Ponownie odwiedziliśmy mokradła 19 czerwca aby sprawdzić co się zmieniło przez te trzy miesiące. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, a wieczory doskonałe do odwiedzenia mokradeł. Ptaki rozpoczynają swoje śpiewy na pożegnanie dnia, i umilają spacery. Trzeba być jednak bardzo uważnym spacerując nad stawem, bo Bobry porobiły nowe tunele, wydrążyły wielkie dziury głębokie na ok. 50 cm. Woda w kanałach się podniosła za sprawą wybudowanych przez bobry tam i zaczęła tworzyć nowe rozlewiska.  Trawy wyrosły wysoko zakrywając miejsca żerowania dzików. Drzewa które były zabezpieczone  przed bobrami siatkami dawały nam miły cień podczas spaceru i obserwacji otoczenia. Jedynym utrudnieniem były komary, jednak my się przed nimi wcześniej zabezpieczyliśmy.  Ten spacer był dla nas pełen nowych doznań dlatego postanowiliśmy kontynuować nasze spacery po wakacjach. Zobaczymy czym zostaniemy zaskoczeni na następnym spacerze.

Aleksandra Kociołek

Lidia Laskowska